Vietnamo eskizai
Tautos, iki šių dienų išsaugojusios pirmykštį gyvenimo būdą, vilioja keliautojus ne tik mažomis kainomis, bet ir savo dvasia. Viena iš tokių – Vietnamas.
Keliauti po Vietnamą geriausia sausuoju sezonu, tačiau yra vietų, kur galima ilsėtis ištisus metus. Sausasis sezonas šiaurėje tęsiasi gegužę – birželį ir rugsėjį – spalį, o pietuose gruodžio – balandžio mėnesiaisi. Ištisus metus puikus klimatas Ha Long įlankoje ir Bai Tai Long archipelage.
Maistas
Vietnamas yra garsus savo kulinarija. Kai kurie keliautojai net renkasi kulinarijos keliones po įvairius šalies regionus. Skaniausiu maistu garsėja Hue regionas centrinėje Vietnamo dalyje. Čia galima paragauti įvairiausių jūros gėrybių, ritinėlių vadinamame ryžių popieriuje, įvairių ryžių, makaronų sriubų, savitai keptų blynelių su bananais, paskanauti visokiausių šviežiai spaustų vaisių sulčių. Patiekalų pavadinimų neįmanoma prisiminti ar ištarti, todėl jeigu keliaujate be vietinio gido tenka rinktis tai, ką esi prieš tai ragavęs, sugebi paaiškinti, ko nori. Arba rizikuoti valgyti ką pasiūlo. Maistas labai pigus: gana prabangiame restorane galima pavakarieniauti dviese už 15 eurų.
Nors maistas labai skanus, tačiau higienos samprata gaminant maistą visai kitokia, todėl apie 80 % keliautojų patiria įvairių virškinimo sutrikimų.Aišku, tam turi įtakos ir maisto įvairovė, neįprastumas, klimato sąlygos.
Ba Be nacionalinis parkas
Tai vienas įspūdingiausių, įkurtas prieš 20 metų, aštuntas Vietnamo nacionalinis parkas. Daugiau kaip 7 tūkst. ha plote neįtikėtini peizažai: kalnų viršūnes keičia upių slėniai, kriokliai, ežerai, urvai bei uolos. Aplink tropiniuose miškuose veši augalų ir gyvūnų įvairovė. Ba Be yra pats didžiausias natūralus šalies ežeras. Plaukioti šiame ežere yra neapsakoma egzotika, kuriai sunku surasti tinkamus žodžius.
Čia valtelėmis keliaujama į turgų, kuris vyksta dukart per mėnesį. Tuo metu 3-4 tautelių vietiniai žmonės nusileidžia nuo kalnų apsipirkti ir kažką savo parduoti. Be vietnamiečių, šioje šalyje gyvena apie 80 įvairių tautelių, atkeliavusių iš Tailaindo, Kinijos ar kitų kaimyninių šalių. Kiekvieną jų gali atskirti pagal savitus rūbus, gyvenimo būdą ar kalbą. Turistų čia nedaug ir vietiniai prekeiviai baukščiais žvilgsniais varsto kiekvieną atvykėlį, o vaikai bando pačiupinėti. Vietnamo gyventojai grožį sieja su šviesia oda, dėl to jie ir savo odą labai saugo nuo saulės, nuolat dėvi skrybėles.
Ekonomikos variklis – turizmas
Vietnamiečiai neseniai suvokė, kad turizmas yra svarbiausias jų verslas, todėl imasi priemonių išsaugoti dar išlikusią natūralią gamtą, pažaboti miškų kirtimą. Anksčiau žemės kiekvienai šeimai būdavo duodama tiek, kiek turi vaikų. Gavusi žemės, šeima kirsdavo, degindavo džiungles, tuose plotuose augindavo ryžius, statydavosi namą. Nualinę žemę, keliaudavo toliau. Nors jų nameliai ir labai primityvūs, palyginti su europietiškais, tačiau vis dėl to suręsti iš medienos. Buitis šalyje, ypač šiaurinėje dalyje, vargana ir dėl ekektros nuolatinio stygiaus. Apie šaldytuvus ir minties nėra. Tad kaiulė ar buivolas skerdžiami tada, kai žino, kad iškart suvalgys ar parduos turguje.
Sapa – pagrindinis turizmo regionas
Iš Ba Be nacionalinio parko iki Sapos apie 400 km. Dėl blogų kelių ši kelionė užtrunka porą dienų. Ypač įspūdinga ropštis kalnų serpantinais į 1600 metrų aukštį. Šis kelias nutiestas maždaug pireš 15 metų, anksčiau Sapą bo galima pasiekti tik pėsčiomis. Šį unukalų senovinį kampelį pasauliui XIX a. atvėrė prancūzai. Jie pirmieji įvertino gerą klimatą, tyrą kalnų orą ir nepaprastą gamtos grožį. Netrukus čia pridygo kolinijinio stiliaus vilų, tačiau po II pasaulinio karo vietnamiečiai pristatė naujų: viešbučių, restoranų, suvenyrų parduotuvėlių. Turizmas čia klesti. Ypač įdomu vietiniame turguje, nes jame gali rasti visko- nuo čiulbančio paukščiuko iki cukrašvendrių lazdelių. Jei prekeiviui vietos turguje nebeliko, jie ieško turistų gatvėje ir, nusižiūrėję auką stengiasi nuolankiai jam įtikti ir įsiūlyti ką nors iš savo krepšio. Tai daroma labai subtiliai, neįkyriai, todėl svečias dažniausiai pasiduoda pagundai.
Sapa yra vienas gražiausių Pietryčių Azijos miestelių su išvystyta europietiška turizmo infrastruktūra. Čia šniokščia kriokliai, stebina paslaptingos uolos, povandeniniai rūmai, įspūdingos orchidėjos, bambukų miškai… Visa tai sukuria ypatingą peizažą.
Per šventes Sapos turgus virsta originaliu pažinčių klubu, kur iš visų pašalių susirenka ieškantis sau poros jaunimas. Po trumpos draugystės, jei jie abu iš neturtingų šeimų, tėvams tarpininkaujant dažnai susituokia be iškilmių.
Vietnamiečiai valgo, ką gamtoje susirenka ir patys užsiaugina, Kalnų terasose nuimami du derliai ryžių. Namuose auginami naminiai gyvuliai ir paukščiai. Nors mėsą patys valgo retai, bet gerų produktų negaili vietos ir protėvių dvasioms. Kiekvienuose namuose kabo medžiaginė ar popierinė atmintinė su joje pavaizduotomis dvasiomis. Pasitelkę dvasias bei senovinius receptus jie gydosi įvairias ligas. Vietiniai sako, kad gamtoje yra viskas, kas gali išgydyti ligas, tik reikia žinoti. Pvz. kai skauda galvą, į buivolo ragą prikiša žolių, įkaitina ir prieda prie kaktos. Skausmas praeina, tačiau ant kaktos lieka žymė.
Ha Longo užutėkis
Tai viena įspūdingaisių pasaulio vietų. Ją atrasite prie Hongajaus, keliaudami į rytus nuo Hanojaus. Čia kiekvieną atvykėlį pakeri iš vandens platybių kyšančių salų ir salelių kepurės. Kai kurios jų iki 300 metrų stačiais krantais. Visa teritorija yra išgražinta daugybės kalkakmenio kolonų, kuriose per daugelį metų, veikiamos vandens ir vėjo, įgavo įvairiausias formas. Suskaičiuota per 3000 salelių, kurių apie pusė yra negyvenamos, nes neįmanoma į jas įsiropšti. Didžiuliai kranto skardžiai kai kur giliai išgraužti potvynių ir atoslūgių vandens. Didesnės salos yra vešliai apaugusios džiunglių miškais.
Ha Longo draustinyje ant vandens plūduriuoja valtelės nendriniais stogais ir nameliai, kuriuose gyvena žmonės.Čia gali apsigyventi ir turistas. Pačiame užutėkio viduryje įsikūręs didžiausias kaimelis To Ba Nau. Jame gena žvejų šeimos, kuriose neretai pagautas žuvis dar paaugina savo įrengtuose tvenkiniuose ir reikalui esant sėkmingai parduoda turistams tiesiog iš valčių.
Kai kyla taifūno pavojus, valčių ir namelių ant vandens gyventojai slepiasi kalkakmenio uolose ir tuneliuose, kuriuos išplovė lietaus vanduo. Pati įspūdingiausia – Hang Dau Go uola. Trijose milžiniškose erdvėse gamta išskaptavo įspūdingiausių kūrinių. Čia nuo lubų žemyn apie metrą nutįsę įvairiomis spalvomis mirguliuojantys stalaktitai. Mokslininkų nustatyta, kad ši uola atsirado judant žemės plokštėms prie 50 mln. metų.
7 dalykai, kuriuos reikia atlikti Vietname
- Paskaičiuokite, kiek užmiesčio gyventojų sėda ant vieno motorolerio
- Susiderėkite dėl kainos su vairuotoju prieš pradėdami važiuoti
- Pereikite gatvę judriame didmiestyje taip, kaip ją pereina vietiniai
- Susipažinkite su tautelėmis, gyvenančiomis kalnuose
- Stebėkite saulėtekį virš Pietų Kinijos jūros iš nuostabaus paplūdimio
- Apsilankykite vietnamiečių šventykloje
- Mėgaukitės ramybe plaukdami upės valtele
Autorius Pranas Zipiškis