Kalėdinės mugės Vokietijoje
Kalėdų laukimas Vokietijoje prasideda Adventu. Iki paskutiniojo lapkričio sekmadienio papuošiamos visų miestų, miestelių ir kaimų eglės.
Vokietijoje Kalėdos neįsivaizduojamos be kalėdinių mugių. Čia jų kasmet galima aplankyti daugiau kaip 2500. Prieš šventes visą šalį apgaubia pakili laukimo nuotaika, o ore ima skalndyti saldūs kalėdinių skanėstų kvapai ir gvazdikėliais paskaninto karšto vyno aromatas. Stogais dengtų medinių namelių labirintuose šmirinėja minios vokiečių, kurie kas vakarą atskuba į muges pasisveikinti su pažįstamais, paragauti mediniuose nameliuose skrudintų migdolų, keptų obuolių ir lietuviškus bulvinius blynus primenančių bulvinių paplotėlių. Pasakų miestelius primenančiuose turgeliuiose galima nusipirkti visko, kas tik „kvepia“ Kalėdomis- įvairiais raštais margintų pirštinių, šalikų, eglučių, kalėdinių dekoracijų, spalvotų stiklinių burbulų bei pačių įvairiausių skanėstų.
Didžiausios kalėdinės mugės šurmuliuoja miestų centruose ir senamiesčiuose, tačiau kiekvienoje šalies dalyje jos labai skiriasi. Šiaurės Vokietijoje lankytojus pritraukia kalėdiniai uostamiesčių turgūs, siūlantys įvairių pramogų ir atrakcionų prieplaukose. Pietų Vokietijos bažnyčiose ir koplyčiose rengiami klasikinės ir tventinės muzikos koncertai, o Vakaruose miestai puošiami pasakų dekoracijomis. Rytų Vokietijoje visur deginami smilkalai, žvakių arkos ir kalėdinės piramidės.
Vokietijos sostinė Berlynas prieš Kalėdas pavirsta spindinčia šviesos ir spalvų pasaka. Šiame didžiuliame mieste atidaromos net penkios dešimtys tradicinių turgaviečių, kur vyksta ne tik prekyba, bet ir kultūriniai renginiai: koncertai, vaidinimai, žiemos linksmybės. Nuostabiausia Berlyno mugė Weinachtszauber vyksta Gendarmermarkt aikštėje, kur kasdien galima pasiklausyti Advento koncertų.
Bremeno mieste lankytojų laukia 150 aplink Rotušę išsirikiavusių įmantraisiai išpuoštų medinių namelių. Mėgstamiausia bremeniečių Schlachet alėja irgi virsta turgumi. Bevaikščiodami prie Šv. Petro bažnyčios šurmuliuojančioje mugėje, galite netikėtai atsidurti priešais Bremeno muzikantų skulptūrą arba Rolando paminklą.
Hanzos mieste Hamburge mediniai Kalėdų mugės nameliai išdėstomi senamiesčio aikštėse ir tarsi girliandos nusitęsia ilgomis jas jungiančiomis gatvėmis. Gražiausias šio miesto turgus Roncallis Circus įsikūręs Rotušės aikštėje. Jo prekystaliai lūžta nuo saldumynų, žaislų ir rankdarbių, o aplinkui nostalgiškai sukantis karuselėmis, punšą ir gliuveiną dalija cirko artistai.Šventinis kruizas Elbės upe su kava ir saussainiais kainuoja apie 15 EUR, su kalėdinėmis vaišėmis apie 50 EUR.
Nuo 1393 m. veikianti Frankfurto prie Maino mugė bene seniausia Vokietijoje. Kasmet ją aplanko daugiau kaip 3 milijonai žmonių iš viso pasaulio. Rombergo aikštėje, Pauplatz ir Mainkai prieplaukoje išsirikiavę dviejų šimtų prekystalių šeimininkai siūlo pirkti dailės dirbinius ir šventinius valgius bei gėrimus. Kaip ir kitur čia vyksta šventiniai Advento koncertai, iš Šv. Nikolajaus bažnyčios balkono skamba trimitas, o aikštę puošia 30 m aukščio Kalėdų eglė.
Marienplatz aikštėje vykstanti Miuncheno kalėdinė mugė irgi žinoma jau nuo XIV a. Populiariausias joje parduodamas dirbinys – drožinėtos medinės prakartėlės. Krippelmarkt vadinamas turgus yra vienas iš didžiausių Vokietijoje, kur galima įsigyti tokios rūšies prekę. Iš prie mugės esančios miesto Rotušės balkono kasdien skamba Alpių muzika, o lankytojams organizuojamos nemokamaos ekskursijos bei pasivaikščiojimai po Christkindlmarkt. Dangaus dirbtuvėse Himmelwerkstatt vaikai gali kiek tik nori užsiimti kalėdinekūrybą.
Ką gi vokiečiai smaguriauja kalėdinėse mugėse?
Populiariausias saldumynas – Christollen meduolis su razinomis, cukatomis ir marcipanais, gausiai apibarstytas miltiniu cukrumi. Šiam gardėsiui nenusileidžia ir Dresdeno pyragas bei imbieriniai sausainiai „ Liebkuchen.
Tradicinis šventinio stalo patiekalas – kepta žąsis su bruknių padažu, duona įdarytais bulviniais kukuliais ir garintais raudonaisiais kopūstais. Advento metu vokiečiai neatsisako mėsos, pieno ar kokių nors kitų maisto produktų. Neatsisako jie ir pasilinksminimų, greičiau atvirkščiai – praleidžia itin daug laiko iškylaudami su draugais ir giminėmis baruose, restoranuose bei naktiniuose klubuose.