“ Jeigu Jums nuobodu Niujorke, dėl to esate patys kalti“ ( Myrna Loy)

2016-10-27

Niujorkas

Tai miestas, kokiu norėtų būti visi kiti miestai. Tai kultūrinio ir komercinio gyvenimo centras.
Jo dangoraižiai dunkso virš gatvių, kuriomis kasdien zuja 8 mln. Niujorko gyventojų- greitai vaikštančių, greitai kalbančių, spinduliuojančių tuo pasididžiavimu ir bendrumo jausmu, kai teroristai nusitaikė į jų gimtinę 2001 rugsėjo 11 d. Jie visi tvirtina, jog Niujorkas – pasaulio sostinė…ir galimas daiktas jie teisūs.

Garsiausios miesto įdomybės

Istorinis Niujorko centras
Ši Niujorko dalis tarytum nukelia į 4-ojo dešimtmečio nespalvotą kiną: siauros gatvelės, niūksnatys dangoraižiai, kostiumuoti verslininkai, Cary Grantas ir taksistai su tipišku „niujarkietišku“ akcentu.
Šioje teritorijoje 1620 m. įsikūrė olandų kolonija, 1626 m. kolonijos gubernatorius įsigijo legendinį pirkinį- Naujojo Amsterdamo salą ( dabar Manhetenas), šalia dabartinio „Bowling green“ parko, mažyčio žalio plotelio ties pačiu Brodvėjaus centru. Iš vietos indėnų jis ją nusipirko už prekes, vertas 60 guldenų ( apie 24 dolerius). Salos pakraštyje iš „ Battery“ parko atsiveria nuostabus vaizdas į Niujorko uostą. Iš čia keltai kursuoja dviejų garsiausių Amerikos simbolių – Laisvės statulos ir Elio salos link.

Laisvės statula ir Elio sala
Tai Amerikos kultūrų „katilo“ simboliai, abu įsikūrę Niujorko uoste. Milžinišką Laisvės statulą Prancūzija padovanojo JAV 1885 m., kaip draugystės ir bendros abiejų šalių laisvės suvokimo simbolį. Iškeltas ant granitinio pjedestalo Bedlou saloje( dabar Liberty sala), garsiausias Šiaurės Amerikos paminklas buvo iškilmingai atidengtas 1886 m. spalio 28 d.
Elio sala, esanti mažumėlę į šiaurę nuo Laisvės salos buvo tapusi tarpine sustojimo vieta maždaug 12 milijonų imigrantų. Šiandien apie 40 % amerikiečių turi po protėvį, kuris įsikėlė į šalį per salą. Šešerius metus truksusi salos rekonstrukcija 9-ajame dešimtmetyje išgelbėjo salą nuo apleistumo, pavertė ją jaudinančiu memorialu ir informacijos centru, kur amerikiečiai gali susipažinti su savo istorija, istoriniu paveldu, savo protėvių atsiradimu šioje žemėje.
Tie, kurie per daug nesidomi paminklais, bet nori pasigėrėti Laisvės statulos ir Maheteno dangoraižių vaizdais, gali leistis į kelionę „ Staten Island“ keltu, kuris kursuoja kas pusvalandį į atokiausius Niujorko rajonus ir atgal.

Volstrytas
Grįžę į Maheteną, įsiliekite į gatvių labirintą šiaurinėje „ Battery“ parko dalyje ir pasivaikščiokite legendine Volstryto gatve, kurios pavadinimas siejamas su olandų pastatyta siena apsisaugoti nuo indėnų atakų, jau daugiau kaip du amžius garsėja kaip Naujojo pasaulio komercijos centras.
Volstryte rasite ir Trejybės bažnyčią, vienu metu aukščiausią statinį tarp Niujorko pastatų, siekiantį  84 metrus. Šiuo metu ją užgožia dangoraižai, tačiau ji garsėja kaip ramybės  užuoveja. Pirmadieniais ir ketvirtadieniais vidudienį čia rengiami nemokami  koncertai. Už penkių kvartalų į šiaurę stovi Šv. Pauliaus koplyčia, kurioje melsdavosi George Washingtonas po to, kai buvo inauguruotas prezidentu.
Paėję toliau nuo miesto centro Brodvėjumi, atsidursite prie gražaus Vulvorto pastato, kuris 1913 m. aukščiausias pastatas pasaulyje.  Jis primena nepaprastai aukštą ir siaurą Paryžiaus Dievo Motinos katedrą, su daugybe ornamentų ir bokštelių.

Penktoji aveniu – muziejų mylia
Įsikūrusi priešais Centrinį parką Manheteno rytinėje pusėje, Penktoji aveniu kitados buvo kimšte prikimšta milijonierių namų, bet dabar čia glūdi kito tipo turtai. Dvidešimt dviejuose kavrtaluose, toli nuo miesto centro triukšmo ir grūsties – turbt didžiausia muziejų koncentracija pasaulyje.
Metropoliteno meno muziejus– didžiausias muziejus vakariniame pusrutulyje ir vienas iš gražiausių.  Jame saugoma per 2 mln. Kūrinių kolekcija iš viso pasaulio, nuo akmens amžiaus iki XXI amžiaus.
Muziejaus kavinė „ Roof Garden Cafe“ – mėgstama niujorkiečių vieta vasarą, su puikiu vaizdu į centrinį parką, o klasikinės muzikos koncertai  rengiami daugelyje gražiausių muziejaus salių nuo rugsėjo iki birželio.
Kiek toliau nuo miesto centro rasite Niujorko Sičio muziejų, kurį Niujorko garbintojams aplankyti privalu, nes čia gausu įvairių įvairiausių kolekcijų- graviūrų ir nuotraukų, paveikslų ir skulptūrų, dekoratyvinio meno, kostiumų, žaislų. Teatro kolekcija yra viena iš geriausių pasaulyje, atkurianti Niujorko teatro vaizdą nuo XVIII a. iki šių dienų, Laivų kolekcija su 100 modelių istorinių laivų.
91-ojoje gatvėje Nacionalinis dizaino muziejus. Tai vienintelis  muziejus šalyje skirtas vien istoriniam ir šiuolaikiniam dizainui.
Žydų muziejus, šlovinantis 4 tūkst. metų senumo žydų kultūrą per paveikslus, skulptūras, eskizus, nuotraukas. Iš viso apie 28 tūkst.eksponatų.
Šiame muziejų rajone dar gausybė kitų muziejų, kuriuos aprašyti neužtektų knygos.

Times Square Aikštė/42 street
Kitados buvusi Amerikos pramogų sostinė, garsėjanti įstabiais kinoteatrais, efektingomis dainininkėmis ir šokėjomis, savotiškais gangsteriais, miuziklo „Guys and Dolls“ prototipais, Times Square aikštė 8-ajame dešimtemtyje virto narkotikų ir striptizų centru, prostitučių ir padugnių lizdu.  Visa tai pasikeitė, kai miestas paragino „Disney“ kompaniją ir keletą kitų verslo milžinų bendradarbiauti ir bendromis pastangomis   atgaivinti šį rajoną. Šiandien jis – tai tarytum „ Disney“ pasaulis be Pelenės rūmų, šeimyninių pramogų ir verslo rajonas, kuriame anos gėdingos praeities vos vienas kitas pėdsakas.  Senasis kino kompleksas „ Great White Way‘s“ buvo restauruotas, Brodvėjaus teatras išliko toks, koks buvo, o neoninės šviesos svaigina čia plūstančius turistus ne mažiau nei Las Vegase. Naujųjų metų išvakarėse aikštėje vyksta šventinės iškilmės, čia šurmuliuoja minios šventiškai nusiteikusių žmonių, nesibaiminančių net vėsių orų.

Bronkso zoologijos sodas
Atidarytas  1899 m. , šiame sode glaudžiasi daugiau nei 6 tūkst. gyvūnų, daugiausia aplinkoje, primenančioje jų natūralų arealą. Tai didžiausias didmiesčio zoologijos sodas JAV, užimantis 106 ha ploto, kuris padalytas į atskiras savitas ekspozicijas- Himalajų plokščiakalnius su retais snieginiais leopardais;  2,4 ha Kongo gorilų mišką su viena iš didžiausių žemumų gorilų grupe, gyvenančia nelaisvėje ir Laukine Azija, per kurią nutiestu vienbėgiu geležinkeliu galima pravažiuoti ištisą lygumą ir išvysti joje Azijos dramblių, tigrų ir raganosių. Netoliese įsikūręs Niujorko botanikos sodas – tai visai kitokio pobždžio oazė; jos 100 ha plotu driekiasi 27 sodai, stovi didžiausia oranžerija- Niujorko krištolo rūmai.

Bruklino tiltas
Užbaigtas 1883 m. po keturiolikos metų statybos, šis masyvus kabantis tiltas gali būti aštuntuoju pasaulio stebuklu, yra neabejotinai priskiriamas prie vieno iš Niujorko architektūros brangakmenių- gracingas simbolis, jungiantis žemutinį Maheteną su greta esančiu XIX a. Bruklino priemiesčiu.Norėdami pasinerti į šio regiono praeitį, pasivaikščiokite lentomis nuklotais takais, nutiestais tilto viduriu tarp didžiulių akmeninių atramų ir plieninių kabelių „ voratinklių“. Jei norite išvysti vienus iš gražiausių miesto vaizdų, sėskite į metro ir pravažiuokite iki „Brooklyn Heights“, patyrinėkite apylinkes, o paskui per tiltą grįžkite į Manheteną.

Bruklino botanikos sodai
Įkurti 1910 m.yra patys populiariausi sodai Niujorke. 20 ha ploto, beveik susisiekiantys su „Prospect park“. Sodai garsėja turtingomis augalų kolekcijomis. Čia daugiau nei dvidešimtyje sodų auga per 12 tūkst.rūšių augalų. Garsiausi šių sodų yra „ Cranford Rose Garde“, English style Shakespeare: Garden“, The Japanese  Hill and Pond Garde“ ir „Cherry Esplanade“, viena iš gražiausių vietovių už Japonijos ribų, kur žydi vyšnios pavasarį.

Centrinis parkas
337 ha ploto centrinis parkas – tai tikras miesto stebuklas, žalumos oazė, iš visų pusių apjuosta dangoraižių. Ryškiausi akcentai – „Bethesda“ fontanas, romantiškasis „ Loeb Boathouse“  restoranas, „ Wollman Memoria“ čiuožykla, „Sheep Meadow“( didžiulė pieva, kurią vasarą būna nugulę miestiečiai ir svečiai),  karuselė ir Oranžerija, nuostabus  prieglobstis šiaurės rytiniame parko pakraštyje.
Empire State Building
Nors ne pats gražiausias iš visų Niujorko dangoraižių, tačiau , be abejonės jis yra simboliškiausias statinys, iškilęs į 436 m aukštį iš 34-osios gatvės, naktį apšviestas taip, kad išryškintų tų metų laiką. Miesto svečiai gali patirti romantiškų potyrių užlipę į 86-ajame aukšte įsikūrusią observatoriją po atviru dangumi, iš kur atsiveriantys vaizdai visomis kryptimis aprėpia net 129 km.

„Big Onion“ ekskursijos
Dar prieš tai, kai Niujorkas buvo pramintas Didžiuoju obuoliu( Big Apple), jis buvo žinomas, kaip Didysis svogūnas ( Big Onion) – vietovė, nuo kurios lyg nuo svogūno galima lupti lukštą po lukšto ir vis tiek niekaip nepasieksi branduolio. „ Didžiojo svogūno“ ekskursijos pėsčiomis siūlo miesto svečiams susipažinti su šiais skirtingais „sluoksniais“, praeitimi ir dabartimi, taip pat apsilankyti gretimame Grinvičo kaimelyje, Harleme ir daug kur kitur; taip pat kviečia į istorines ekskursijas ir specialius turus. Ekskursijos pėsčiomis rengiamos visus metus ir prasideda iš įvairiausių miesto vietų.

Lincolno centras
Nuo 1962 m., kai buvo atidarytas pirmasis iš aštuonių teatrų, 6 ha ploto Lincolno pasaulinio garso koncertų salė yra ryškiausia Niujorko teatrinė scena, kur galima išvysti  „ New York City Ballet“, „ American Ballet teatre“, Niujorko filharmonijos ir Metropolitan Opera, laikomos geriausios pasaulyje, pasirodymų. Mėgaudamiesi svaigiais muzikos ritmais, pakelkite akis ir pasigėrėkite dviem milžiniškais Marco Chagallo vitražais „ Source of Music ir „ Triumph of Music“

© Kelionių agentūra „Pasaulio kelionės“. Visos teisės saugomos.

Užsisakykite naujienlaiškį!

Užsisakykite mūsų naujienlaiškį ir karščiausius pasiūlymus gausite pirmieji! Su įmonės privatumo politika galite susipažinti čia

UŽSISAKYTI

close-link